Streszczenie

Akupunktura jest szeroko znana ze swojej skuteczności w leczeniu bólu. Badając mechanizmy jej działania odkryto silny wpływ na reakcje zapalne. Stan zapalny stanowi podstawę wielu współczesnych chorób, również zaburzeń układu oddechowego takich jak astma, przewlekła obturacyjna choroba płuc, katar alergiczny i inne.  Niniejszy artykuł podsumowuje współczesną wiedzę na temat skuteczności akupunktury w leczeniu tych chorób. Co więcej w szczegółach omawia też molekularne podstawy przeciwzapalnego działania akupunktury.

Astma oskrzelowa

Astma oskrzelowa

Współczesna medycyna proponuje pacjentom leki oparte najczęściej na sterydach wziewnych. W tej sytuacji wielu pacjentów poszukuje innych form terapii, zwracając się ku różnym sposobom leczenia, w tym korzystając z zabiegów akupunktury.

Details

Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc

Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc

W ramach farmakoterapii medycyna, proponuje stosowanie leków rozszerzających oskrzela, mukolityków, a także leków przeciwzapalnych, w tym kortykosterydów. Świadomi zagrożeń związanych z ich stosowaniem pacjenci często zwracają się w stronę alternatywnych terapii, a także szukają dodatkowych sposobów leczenia. Jednym z nich jest akupunktura.

Details

Rak płuc – leczenie wspomagające

Rak płuc – leczenie wspomagające

Nie ma dowodów na skuteczność akupunktury w leczeniu żadnej postaci raka płuc. Należy zdecydowanie podkreślić, że w przypadku takiego rozpoznania konieczne jest leczenie konwencjonalne. Istnieją jednak dowody na skuteczność akupunktury przy łagodzeniu skutków chemioterapii a także leczeniu bólu.

Details

Katar alergiczny

Katar alergiczny

Leki chemiczne zwykle stosowane w leczeniu kataru mają głównie działanie objawowe i nie pozbawione są działań ubocznych, wielu pacjentów zwraca się więc w stronę metod leczenia innych niż proponowane przez medycynę głównego nurtu.

Details